- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Қазақстан облыстары
Оңтүстік Қазақстан облысы
Ордабасы ауданы
«Төрткүл» жалпы орта мектебі
Бастауыш сынып мұғалімі Әбу Айгүл Төресұлтанқызы
Сабақтың тақырыбы: Қазақстан облыстары
Сабақтың мақсаты: Қазақстан облыстары туралы түсініктерін қалыптастыру.
Білімділік :
1.Қазақстанның әкімшілік -саяси картасымен таныстыру. Еліміздің басты қалалары жайлы түсіндіру.
Дамытушылық :
2. Оқушылардың дүниетанымын кеңейту , тақырыпқа байланысты сұрақтарға жауап алу арқылы оқушылармен талдап, қортынды жасау дағдыларын дамыту ,есте сақтау, зейіндерін жетілдіру.
Тәрбиелік:
3.Жас ұрпақтың патриоттық ,отаншылдық сезімін оята отырып, елін, жерін сүюге ,құрметтеуге тәрбиелеу.
Сабақтың әдісі: Кешендік( тест, ой шақыру, деңгейлік тапсырма, ойын түрлері , сұрақ- жауап)
Пәнаралық байланыс: ана тілі, музыка , орыс тілі
Сабақтың көрнекілігі: Қазақстанның әкімшілік- саяси картасы, кескін карта, слайдтар
Сабақта қолданылатын құрылғылар: мультимедиалық компьютерлік сынып, мультимедиалық проектор.
Сабақтың барысы: I.Ұйымдастыру кезеңі.
Психологиялық дайындық.
-Көзжетпес көкжиектегі шағын ғана ғаламшар – Жер.Жер-адамзаттың мекені. Жайқалған орман, ағып жатқан су, таза ауа, жүгірген аң, сайраған құстар, орманы асқақ адамзат секілді жүрекке жылы сөздер тек Жер-Ана мекенінде.
II.Үй тапсырмасын тексеру кезеңі.
а) Мәтіннің мазмұнын сұрау.
ә )Сабақтың тақырыбындағы мектеп, өндіріс сөздерінің мағынасын талдап көрелік.
1- сұрақ
Мектеп дегеніміз не?
Өз ойларын тірек сызба арқылы түсіндіріп, жауап беру.
Мектеп
2- сұрақ. Өндіріс дегеніміз не?
3 -сұрақ. Қазақстан Республикасының басты байлығы, осы егін шаруашылығының салалары туралы кім бере алады?
Егін шаруашылығы
4
Егістік
Шаруашылық мамандар
- сұрақ. Астықты өндіру, дайындау жолдарын тірек-сызба арқылы әңгімелеп беруТракторшы
Агроном
Экономист
5 -сұрақ.. Осы мамандық иелері астықты өндіру үшін жұмыс атқарады? Ал экономист маманының бұл жерде қандай қатысы бар? Кім түсіндіріп береді?
6 сұрақ. .Қазіргі кезде программалаушы болудың маңызы қандай?
7-сұрақ.Тірек сызбалар арқылы комьютер және оның қажеттілігі жайлы кім айта алады?
Компьютер
ІII.Жаңа сабақ
А) Проблемалық жағдаят.
-Онсыз адамдардың күні жоқ .Онсыз тіршіліктің мәні болмайды. Алыс кетсең сағынасың , тіпті ол қол бұлғап шақырғандай болады.
Ол жерден сен дүниеге келесің , өсесің, білім аласың .Кейін сол үшін қызмет етесің. Оны мәңгілік сүю және қорғау әрбір азаматтың парызы.
-Балалар, мен не туралы айтып тұрмын?
-Отан
-Біз қандай елміз? Егеменді
-Тәуелсіздігімізді қашан алдық ? 1991 жылы
-Балалар , бұл тәуелсіздік қазақ халқы үшін, Қазақстанды Отаным, елім, жұртым деп білетін, әрбір қазақстандық үшін үлкен мәртәбе, зор қуаныш.
-Біздің бір ғана Отанымыз бар.Ол-Тәуелсіз Қазақстан.
Бүгінгі сабағымыз тақырыбы: Қазақстан облыстары.
-Сендерге «Менің Отаным Қазақстан» журналы келді. Бүгінгі сабақтың барысы осы журналдың беттері бойынша жүргізіледі.
1 бет Қазақстан картасы жайлы мәлімет.
Қазақстан териториясы бойынша дүниежүзінде 9 – шы орында. Ал ТМД бойынша 2-ші орынды алады. Қазақстан териториясы қазба байлықтарға бай. Қазақстан Республикасы унитарлы мемлекет болып табылады. Еліміздің бүкіл аумағы облыстарға бөлінген.
Қазақстанда 14 облыс бар.Облыстар белгіленген карта әкімшілік карта деп аталады. Әр облыстағы басты қала- облыс орталығы арнайы белгімен белгіленген. Біздің Отанымыздың елордасы- Астана- мен ерекше мәртебеге ие және республикалық маңызы бар 2 қаладан тұрады, одан басқа 85 қала, 160 аудан,176 кент,37 ауылдық округке біріккен 7719 ауылдық елді мекен бар. (2003 жылдық есеп бойынша )
Қ
А
З
А
Қ
С
Т
А
Н
Мемлекеттік тілі- қазақ
Валютасы- теңге
Елордасы- Астана
121 ұлт пен ұлыс өкілдері тұрады.
Көршілері- Қытай, Ресей, Қырғыстан, Өзбекстан, Түркіменстан
2 Бет. Қазақстанның жер көлемі жайлы қызықты мәліметтер.
Қазақстан жеріне аумағы Еуропадағы Франция+ Норвегия+ Финляндия+ Ұлыбритания елдерін орналастырсақ сиып кетер еді.
3 бет. Қазақстанның әкімшілік-саяси картасымен таныстыру,
сипаттама беру.
1.Оңтүстік Қазақстан облысының орталығы-Шымкент
2.Жамбыл облысының орталығы-Тараз
3.Алматы облысының орталығы- Талдықорған
4. Шығыс Қазақстан облысының орталығы-Өскемен
5.Батыс Қазақстан облысының орталығы- Орал
6.Атырау облысының орталығы-Атырау
7.Ақмола облысының орталығы-Астана
8.Қызылорда облысының орталығы-Қызылорда
9.Қостанай облысының орталығы-Қостанай
10.Солтүстік Қазақстан облысының орталығы- Петропавл
11.Қарағанды облысының орталығы- Қарағанды
12.Маңғыстау облысының орталығы-Ақтау
13. Павлодар облысының орталығы- Павлодар
14. Ақтөбе облысының орталығы- Ақтөбе
4 бет. Оқулықпен жұмыс.
1.Мәтінді бөліктері бойынша оқушыларға оқыту.
2.Мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру
3.Сөздік жұмыс
5 бет. «Түртіп алу» Дәптермен жұмыс
Сөздік жұмыс.
Мәртебе сөзі- мейірлі болу, дәрежесі өсу деген мағынаны береді.
Мәртебе сөзіне сөйлем құрастыру., дәптерге жазу.
6 бет. Компьютермен жұмыс.
Электронды оқулық бойынша Қазақстанның әкімшілік картасын бояу тапсырмасын орындату.
6 бет. Сергіту сәті. Музыкалық бет
Музыка пәнін орыс тілімен байланыстырып , бүгінгі сабағымыздың негізінде Қазақстан туралы ән-клипті тыңдайық.
7 бет. «Қазақстан облыстары» теле-көпір ойыны.
Кескін облыс картасын алып сол облыс бойынша ақпарат береді.Оқушы белгілі бір облыстың атынан сөйлейді.
8 бет. Тосын сұрақ .
Қазақстан тұтастай бір ел, мемлекет бола тұра әр жерінің табиғаты әр түрлі.
9 бет. «Өз біліміңді тексер» Тест сұрақтары.
10 бет. Үйге тапсырма.
1.Мәтінді оқып келу.
2.Қосымша Қазақстан туралы ізденіп , ақпарат жинау.
11 бет. Карта құрастыру
Кескін картадан облыстарды құрастыра отырып, Қазақстан елінің аумағын орнату.
12 бет. Қортынды бет.
-Балалар , міне бүгін біз өз Отанымыз Қазақстан туралы толық мағлұматпен таныстық десек болады.
-Әр жаратылыс иесі өз ұясын аялап қорғай біледі. Бізде өз елімізде жанашыр , менің елімі, менің жерім, менің халқым деп соғатын жүрегі бар азаматтар болайық.
13 бет. Оқушыларды бағалау , марапаттау.
14 бет. Поэзия беті.
Қазақстан дейтін менің бар елім,
Жатыр алып жарты дүние әлемін.
Бұл даланың анам жаспен суарған
Бұл далада атам қолға, ту алған.
Бұл далада жылап келіп ,қуанған
Бұл далала көріп алғаш қуанған.
Бұл далада өскен жанда жоқ арман.
Елім саған мың бір мадақ- Марапат!
9
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/48884-azastan-oblystary
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Психологическое сопровождение семей, воспитывающих детей с ОВЗ и детей-инвалидов»
- «Современные методы и технологии обучения изобразительному искусству по ФГОС»
- «Основы логопедической работы с детьми дошкольного возраста»
- «Формы и методы организации культурно-досуговой деятельности детей в каникулярное время»
- «Развитие УУД обучающихся 10-11 классов в соответствии с требованиями ФГОС СОО»
- «Предшкольная подготовка»
- Теория и методика преподавания технологии в образовательных организациях
- Методист образовательной организации: основы педагогической и методической деятельности
- Профессиональная деятельность методиста дошкольной образовательной организации
- Организация учебно-воспитательной работы с обучающимися в группе продленного дня
- Педагогика и методика начального образования
- Математика: теория и методика преподавания в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.