Охрана труда:
нормативно-правовые основы и особенности организации
Обучение по оказанию первой помощи пострадавшим
Аккредитация Минтруда (№ 10348)
Подготовьтесь к внеочередной проверке знаний по охране труда и оказанию первой помощи.
Допуск сотрудника к работе без обучения или нарушение порядка его проведения
грозит организации штрафом до 130 000 ₽ (ч. 3 статьи 5.27.1 КоАП РФ).
Повышение квалификации

Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014

Почему стоит размещать разработки у нас?
  • Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
  • Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
  • Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
Свидетельство о публикации
в СМИ
свидетельство о публикации в СМИ
Дождитесь публикации материала и скачайте свидетельство о публикации в СМИ бесплатно.
Диплом за инновационную
профессиональную
деятельность
Диплом за инновационную профессиональную деятельность
Опубликует не менее 15 материалов в методической библиотеке портала и скачайте документ бесплатно.
13.06.2023

Технологическая карта занятия 53 по теме «Еда. Овощи»

Парамонова Анна Геннадьевна
преподаватель иностранного языка
Технологическая карта урока по теме «Еда. Овощи» на базе учебника Безкоровайная Г.Т., Койранская Е.А., Соколова Н.И., Лаврик Г.В. «Planet of English», учебник английского языка для учреждений СПО. - М.: «Академия», 2019 г.
для преподавателя иностранного языка в среднем профессиональном образовательном учреждении (СПО)

Содержимое разработки

Технологическая карта занятия № 53

Учебная дисциплина: иностранный язык (английский)

ФИО преподавателя: Парамонова Анна Геннадьевна

Тема занятия: Введение лексики по теме «Еда. Овощи»

Тип занятия: Урок изучения нового лексического и материала

Вид занятия: практическое занятие

Цели занятия:

личностные (ЛР)

ЛР 09 - сознательное отношение к непрерывному образованию как условию успешной профессиональной и общественной деятельности;

метапредметные (МР)

МР02 - умение продуктивно общаться и взаимодействовать в процессе совместной деятельности, учитывать позиции других участников деятельности, эффективно разрешать конфликты;

МР03 - способность и готовность к самостоятельному поиску методов решения практических задач, применению различных методов познания;

МР08 - Владение языковыми средствами - умение ясно, логично и точно излагать свою точку зрения, использовать адекватные языковые средства;

предметные для базового уровня изучения (ПРб)

ПРб 03 Достижение порогового уровня владения иностранным языком

ОК 3. Планировать и реализовывать собственное профессиональное и личностное развитие.

Обеспечение занятия

Наглядные пособия: -

Дидактический раздаточный материал: тестовые задания в количестве 15 штук (по 1 экземпляру на каждого обучающегося)

Литература:

основная: Безкоровайная Г.Т., Койранская Е.А., Соколова Н.И., Лаврик Г.В. «PlanetofEnglish», учебник английского языка для учреждений СПО. - М.: «Академия», 2019 г.

дополнительная: карточки по теме «Fruits.Vegetables» от издательства Ранок

Источники загадок: https://kratkoe.com/zagadki-na-angliyskom-pro-fruktyi

https://reallanguage.club/zagadki-na-angliyskom-pro-fruktyi/

Источник упражнений: https://englishinn.ru/many-much-a-few-a-little-uprazhneniya.html

Д/з = выучить правило стр.84-85

Ход занятия (структура, содержание, хронометраж) №53

п/п

Структурные элементы занятия, их содержание, формы и методы их проведения

Время

Мин.

Деятельность учащихся

1

2

3

4

I

Организационныйэтапурока.

Good morning, students. Nice to see you. Sit down. First of all, let’s see who is absent today.

(преподаватель отмечает отсутствующих на уроке студентов) … It is time to begin the lesson. I need help, boys//guys//students. Help me to rearrange the tables for today lesson.

1-2

Встают. Приветствуют преподавателя.

II

Речеваяразминка

Cherries, cherries, Ruby red,

Want to try one? Go ahead!

Repeat after me, please. Quicker… and one more time.

Aактивизация изученной на прошлом уроке лексики по теме «Еда»

I. As you see, we go on talking about different kinds of fruits and vegetables. I have some pictures with fruits, nuts and vegetables. Take 2 pictures, have a look at them and say what you see in them.

Use the phrases on the blackboard:

It is a / an … in the picture.

They are …s in the picture.

II. I have some interesting riddles for you. Riddles? Do you know the translation? The meaning of the word? … Right – загадка.

1.Carrot 2.Cucumber// cabbage 3.Peas 4.Potato 5.Pumpkin 6.Potato 7.Onion 8.Onion 9.Radish 10.Potatoes 11.Cabbage 12.Lemon 13.Apple 14.Banana 15.Tomato 16.Strawberry 17.Orange 18.Orange 19.Apple 20.Banana 21.Kiwi fruit 22.Lemon 23.Pineapple 24.Strawberry/raspberry 25.Banana 26.Grape 27.Coconut

По мере выполнения заданий преподаватель проверяет ответы и выдает следующее задание учащимся – прочитать правило на стр.84-85

2-3

10-15

15-17

Повторяют скороговорку за преподавателем.

Вытягивают по 1 картинке из стопки в руках учителя и называют изображение.

It is a… in the picture

They are …s in the picture.

Обучающиеся берут листы с загадками, обсуждают их вместе и вписывают ответы в отведённые поля на листах.

Студенты читают внимательно правило.

III

Первичное усвоение новой темы по грамматике.

Open the text books on page 84. Study the grammar for about 4 minutes.

5

Читают правило на с.84-85

Выполняют устно упражнения

IV

Домашнее задание и его разъяснение.

Есть идеи, каково ваше домашнее здание? //

Именно это упражнение, которые мы сейчас проделали устно, вы выполните письменно дома. А также прочитать правило на страничке 84-85.

Д/з =ex. 1 в карточке – выполняют письменно в тетради

Выучить правило с.84-85

2

V

Выставление и аргументация оценок.

2/3

Приложения к технологической карте

2. Дидактический раздаточный материал

3. Проблемные, развивающие, познавательные задания

*Open the text-books on page 86. Read the sentence and fill in the gaps with the adverbs.

The keys ex.5 p.86

  1. Many boys, few girls (few/many, a few/many)

  2. Little water

  3. Little cheese

  4. few people (a person-people. Исчисляемое)

  5. isn’t much snow

  6. little food

  7. a few good songs

  8. many toys

  9. much furniture

  10. much wool yarn (yarn [jɑːn] пряжа, нить, волокно, нитка (thread, filament))

*The keys ex.16 p.90

  1. A little milk

  2. A few euros (euro [ˈjʊərəʊ] евро)

  3. Much (вопрос)

  4. Little gouache ([gʊˈɑːʃ]гуашь gouache paint)

  5. Talk too much

  6. Only a few questions

  7. Fewnuts

  8. little sugar

  9. a little money

  10. much

Приложение 1

Riddles about vegetables and fruits

  1. Name a long, thin (тонкий), orange vegetable that grows under the ground and has a green top. It is good for your eyesight. (длязрения) (Answer: Carrot)

  2. Name a vegetable that is green on the outside(снаружи) and white on the inside (внутри). It starts with “C.” (Answer: Cucumber)

  3. Name a tiny (крохотный), round green vegetable that grows in pods (встручках). It starts with “P.” Children like it. (Answer: Peas)

  4. Name a vegetable that is brown on theoutside (снаружи) and white on the inside (внутри). And it grows underground. (Answer: Potato)

  5. Name a big orange vegetable that you use for decoration (украшения) on Halloween. (Answer: Pumpkins)

  6. With all my eyes I still can’t see. I grow down underneath the ground (подземлей). You eat me whole or cut me thin (тонкий) and fry (жарить) me till I’m golden brown. What am I? (Answer: Potato)

  7. When you cut (разрежешь) me up I will make you cry.

I smell really strong (сильно) but I don’t know why.

On the white page I can be found (Яоченьполезный)

In your garden i’ll be underground. (подземлей)What am I? (Answer: Onion)

  1. Little old uncle, dressed in brown. Take off (Снимите) his coat… How tears (слёзы) run down! (Answer: Onion)

  2. Red and round. Grows underground. (подземлей) I always taste hot (острая), Even when I’m not. What am I? (Answer: Radish)

  1. Skin of brown, grows underground (подземлей), Baked, boiled (жаренныйвкипящеммасле) or chipped, in ketchup dipped. (макать)What am I? (Answer: Potatoes)

  2. Green and round, rabbits like it. (Answer: Cabbage)

  3. Name a fruit that is always sour (кислый). It is yellow on the inside and outside.
    Adults like to drink tea with it. (Answer: Lemon)

  4. Name a fruit that starts with «A». It is white on the inside (внутри) and can be red, yellow, or green on the outside (снаружи). It grows on a big tree. Children like it. (Answer: Apple)

  5. Name a long, thin (тонкий) fruit that starts with «B». It is yellow on the outside and white and soft (мягкий) on the inside. Monkeys like to eat it. (Answer: Banana)

  6. Name a red juicy (сочный)fruit that we eat in salads or cook it to make ketchup. Some people think that it is a vegetable, but it is not. (Answer:Tomato)

  7. Name a red sweet fruit who wears its seeds (семечки)on the outside (снаружи). It is small, but so tasty! Kids like to eat it and drink shakes (коктейли) with it. (Answer: Strawberry)

  8. Name an orange fruit that grows on a tree. It can be squeezed (выжать)to make a juice. (Answer: Orange)

  9. It’sthe same (такойже)color as its name. (Answer: Orange)

  10. I can be red and yellow. I also can be green. I may be the home of a hungry worm (прожорливыйчервячок), so make sure I am clean (чистый).(Answer: Apple)

  11. Monkeys eat me, kids do too. Gorillas love me, how about you? 
    It’s fun to tug (чистить)my yellow peel (кожура), my creamy insides to reveal. (Answer: Banana)

  12. This is a type of small fruit, which is smaller than your hand,

Fuzzy (Мохнатый) outside, green inside (внутри) often comes from New Zealand (Kiwi Fruit)

  1. This is something yellow but it is not a light (свет)

It is a citrus fruit that’s a flavor (аромат) in Sprite (Lemon)

  1. This fruit is made of two words conjoined (соединенных). The first part of it is also a tree. The second part is a different fruit. And goes on a pizza (идетнапиццу) from Hawaii. (Pineapple)

  2. I am a fruit that’s red. That’s often used in a smoothie. I’m bought in a punnet (вкорзинке). And made into jam and jelly. (Strawberry)

  3. I am a yellow fruit that you might eat at lunch. When there’s a group of me, we are known as a bunch (ветка, гроздь). (Banana)

  4. I can be red or green. I get grown on a vine (налозе).

I’m dried to make raisins (изюм) or squeezed to help make wine. (Grape)

  1. I’ve a brown shell (оболочка) on the outside. And my shape (форма) is an oval. However, I am not an egg. From a palm tree’s where I fall. (Coconut)

Источники: https://kratkoe.com/zagadki-na-angliyskom-pro-fruktyi

https://reallanguage.club/zagadki-na-angliyskom-pro-fruktyi/

Приложение 2

Указателиколичества Many, much, (a) few, (a) little (уровень intermediate)

Упражнение 1. Вставьте в пропуски many, much, few, little по смыслу.

ПРИМЕР

I can rest today, I have few things to do. (мало)

I am very busy today, I have many things to do. (много)

1. It was not a secret, very ________ people knew about it.

2. It was a secret, very ________ people knew about it.

3. She ate so ______ apple pies yesterday that she is never going to eat it again.

4. They ate so _____ oranges that they had a stomachache.

5. We can’t get into the taxi, we are too _________

6. They were _____ and decided not to attack.

7. My sister did a lot of shopping and spent ________ money.

8. The old man was poor. He had ______ money to live on.

9. I have so ________books to read that I don’t know which to start with.

10. Nowadays he was very busy and he saw______of his old friends.

* * *

СРАВНИТЕ few (little) означает мало (недостаточно), в то время как a few (a little) означает немного (в положительном смысле).

ПРИМЕР

She has a little freetime and can have a rest. – У нее есть немного времени, и она может отдохнуть.

She has little free time. She is always very busy. – У нее мало свободного времени. Она всегда очень занята.

Упражнение 2. Вставьте в пропуски (a) few, (a) little по смыслу.

1. She earns ________ money and can’t buy expensive clothes.

2. She has earned ______ money and can buy a handbag.

3. He had very _______ information on the subject and could add nothing.

4. He had ______information on the subject and could add some details.

5. The child has _____ friends and he sometimes feels lonely.

6. It is good if you have _____ close friends.

7. They ate _____ food and were not hungry anymore.

8. They ate _____ food and they were still hungry.

9. _____ people like him because he was a bore! (зануда)

10. The woman was glad because ____ people came to help her in the garden.

* * *

Упражнение 3. Вставьте в пропуски much, little, a little в качестве наречия.

  1. I love him very _____.

  2. I speak English ______. (немного)

  3. She earns ______ and can go to the restaurants every week.

  4. She earns ______, she can’t go to the restaurants.

  5. _______was spoken but nobody believed it. (никто)

  6. Say _________ (мало) but do _________(много).

  7. Don’t talk too ____, he is very tired and needs a rest.

  8. She slept _____ last night and had a bad headache.

Источник - https://englishinn.ru/many-much-a-few-a-little-uprazhneniya.html

Преподаватель подпись

Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/541065-tehnologicheskaja-karta-zanjatija53-po-teme-

Свидетельство участника экспертной комиссии
Рецензия на методическую разработку
Опубликуйте материал и закажите рецензию на методическую разработку.
Также вас может заинтересовать
Свидетельство участника экспертной комиссии
Свидетельство участника экспертной комиссии
Оставляйте комментарии к работам коллег и получите документ
БЕСПЛАТНО!
У вас недостаточно прав для добавления комментариев.

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.

 

Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)

Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.

Рекомендуем Вам курсы повышения квалификации и переподготовки