- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Особенности кобыз и скрипки
Д.К. Өмірбекова Қобыз пәні мұғалімі
М.К.Қ.К «Өнер мектебі»
Алматы облысы, Жаркент қаласы.
Қобыз бен скрипка аспаптарының айырмашылықтары.
Сабақтың мақсаты: Оқушының ойлау қабілетін, аспапта ойнау
шеберлігін, есте сатау қабілеттерін дамыту.
Қобыз бен скрипка аспаптарының
айырмашылықтарын айту, түсіндіру.
а) Білімділігі: Ноталардың, саусақтардың, белгілерін жақсы біліп,
бекітіп білім және білік дағдыларын қалыптастыру. Гамма, жаттығулар, кішігірім пьеса, әндер арқылы, саусақтардың, дыбыстардың ырғақтардың дұрыс таза ойнауға үйрету.
ә) Дамытушылығы: Оқушының ой-өрісін, кішірігім шығармаларға
талдау жасап, өз бетімен нотамен ойнауға дағдыландыру.
б) Тәрбиелігі: Көзімен көрген, естіген есінде сақтауға аспапта шығарма
ойнау арқылы, ой-өрісін дұрыс байланыстырып айта
білуге, шығармашылыққа дайындауға тәрбиелеу.
Сабақтың барысы: Ұйымдастыру кезеңі.
«Құлақ» күйін келтіру.
Оқушыны орындыққа дұрыс отырғызу.
Оң қолдың дұрыс ұстауын қадағалау.
Мұғалім: Бүгін біз сабағымызды қобыз бен скрипка аспаптарының
айырмашылықтарын және скрипка мен қобыздың шығу
тарихына тоқталамыз.
Мұғалім: 1. Скрипка аспабы қай ғасырда пайда болды?
Оқушы: Скрипка аспабы 16 ғасырда пайда болған.
Мұғалім: Қобыз аспабы қалай пайда болған?
Оқушы:Қобыз аспабы 19 ғасырда пайда болған. Қобыз туралы әр түрлі аңыздар бар. Қорқыт қарағайдан қобыз шауып, оған аттың құйрығының қылын ішек тағып, ағашты иіп ысқыш жасайды. Қарағайдан жасаған қобызға ысқышты үйкеп күңіренген үн шығарып, күй толғайды. Қобыз өз орнын тауып, ел ішінен шындықты жырлаған халық композиторы шықты. Ықылас Дүкенұлы өмірді терең толғайтын құдіретті құрал еекендігін көрсете білді.
Мұғалім: Бүгін біз қобыздың төрт ішекті /прима-қобыз/ аспабымен танысамыз.
Аспаптың 4 ішегі бар:
1-ші ішегі ми2
2-ші ішегі ля2
3-ші ішегі ре1
4-ші ішегі солькіші октава дыбысын бұралады.
Қандай Альтерация белгілерін білеміз.
Диез #
Бимоль b
Бекар
Қандай өлшемдер бар? .
Қандай динамикалық белгілерді білеміз?
Форте ƒ, пиано Р, мессофорте, кримендо,демуенді.
Мұғалім:Енлді скрипка мен қобызда таза ойнауға саусақтарды дұрыс алуға тырысайық. Денені тік ұстау, отырысына оң қол, сол қол қойылымына көңіл бөлу, қадағалау.
Соль мажор гаммасын ақырындап ойнау бастаймыз.
Мұғалім: Соль мажор гаммасында қандай диез бар?
Оқушы: фа # диезі бар?
Мұғалім: Қандай ноталар түрлерін білеміз?
Оқушы:
Б үтін 1ге 2ге 3ке 4ке
Ж арты 1ге 2ге |
Ш ирек 1ге |
С егіздік 1 |
Оналтылық1,5 |
Мұғалім: Енді шығармаға талдау жасайық.
«Илигай» халық әні.
Скрипка аспабында ойнау, талдау.
Енді қобыз аспабында ойнау.
Верламовтың «Қызыл сараран» әнін талдау.
Мұғалім: Қобыз бен скрипка айырмашылығын айту.
Оқушы: Қобыз аспабының скрипкадан айырмашылығы, тырнақтың сыртымен ойнау. Ал скрипкада бас бармақтың ұшымен басып ойнау. Айырмашылығы солай.
Позициялары, ысқыты ұстау, іштерінің дыбыстары бірдей.
Бағалау: Ойнаған шығарма бойынша оқушы білімін бағалау.
Үйге тапсырма:
Мұғалім: Өтілген шығармалаларды тыңғылықты жаттап келу.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/69727-osobennosti-kobyz-i-skripki
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Профессиональная деятельность тьютора по сопровождению обучающихся с ОВЗ»
- «Обучение мерам пожарной безопасности для руководителей организаций, лиц, назначенных руководителем организации ответственными за обеспечение пожарной безопасности, в т.ч. в обособленных структурных подразделениях»
- «Профессиональная деятельность педагога дополнительного образования: содержание и технологии работы с детьми»
- «Формы и методы экологического воспитания дошкольников в соответствии с требованиями ФГОС ДО»
- «Реализация профессионального стандарта «Педагог профессионального обучения, среднего профессионального образования»
- «Ведение педагогической деятельности в условиях реализации ФГОС ООО от 2021 года»
- Педагогика и методика преподавания технологии
- Теория и методика преподавания физики и астрономии в образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания астрономии
- Педагог-библиотекарь: библиотечное дело в образовательной организации
- Основы духовно-нравственной культуры народов России: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Педагогика дополнительного образования: теория и методика работы с детьми

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.