- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Мастер-класс Великобритания январь 2016
ДЕПАРТАМЕНТ ОБРАЗОВАНИЯ ГОРОДА МОСКВЫ
Юго-Восточный административный округ
Государственное бюджетное общеобразовательное учреждение города Москвы "Школа № 2090"
Площадка № 1
(ул. Зеленодольская, д. 7, корп. 4)
«Путешествие по Лондону»
Обобщающий урок в игровой форме
7 класс
Подготовили: учителя английского языка Кузнецова А.А., Судак О.В.
Москва 2016г.
В методическую копилку учителя английского языка
Цели занятия:
-активизировать лексику по теме «Страноведение. Великобритания. Лондон»
- развивать и совершенствовать навыки аудирования
- организовать контроль языковых и речевых навыков по пройденным лексическим и
грамматическим темам
-способствовать расширению общего и страноведческого кругозора учащихся
-углубить знания учащихся о столице Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии
-развивать мышление, слуховой контроль, зрительную память и воображение на уроке иностранного языка
-воспитывать культуру речи
-способствовать развитию социокультурной компетенции учащихся.
Основные задачи занятия:
- вести диалог и полилог по теме, соблюдая речевой этикет
- задавать вопросы о незнакомых или неизвестных предметах (объектах), людях и использовать заданные структуры и грамматическое время
- заполнять подстановочные таблицы и кроссворды на слух
- уметь высказываться по заданной теме (монологические и диалогические высказывания)
Ожидаемые результаты:
- демонстрация инициативного и творческого освоения учебного материала в процессе познавательной деятельности учащихся
- формулирование собственного мнения и позиции
- умение приводить аргументы в диалогах и полилогах
- построение логических рассуждений, включающих установление причинно-следственных связей.
ХОД МЕРОПРИЯТИЯ.
1. Организационный момент. Сообщение целей и задач мероприятия.
А.А: Goodmorning, dearguests andfriends!
О.В:We are glad to see you in our school! You are welcome!
А.А: Today we are going to make an enjoyable trip to a wonderful country situated on an island. We’ll speak about its beautiful capital.
О.В:Imagine that we are in London now. We are a group of tourists from Russia.
А.А: But some of us have already visited Great Britain. These children will help us to know more about London. So, we hope you are ready to start our trip!
О.В:Let’s read the lines from the poem of the famous writer and poet R.Kipling about this country.
(Сначала читает учитель, затем ученики читают хором для фонетической разминки)
Our country is a garden
And such gardens are not made
By singing” Oh, how beautiful “
And sitting in the shade.
А.А:Can you guess the name of the country? You are right, this country is Great Britain. And the capital of the country is………? Yes, that’s right! Thank you.
О.В:We hope you remember our song about the parts of Great Britain. Do you feel like singing it?
А.А:Look at your papers with the text . We are going to sing!
Last year we went to Ireland,
It’s called The Emerald Isle.
The welcome there was wonderful,
It really made us smile.
The year before we went to Wales,
A land of hills and song.
Because it’s fun to laugh and sing,
It’s just where we belong.
In Scotland we all wore our kilts
And bagpipes played all day.
Perhaps it was my favourite place,
It’s where I want to stay.
So if I catch a plane next week,
I’d like you to come too.
Seeing Britain’s only fun
When I’m there with you
О.В:We will start our excursion from the very centre of London. Our first guide will tell us about Trafalgar Square. Lena, you are welcome!
Lena:
Trafalgar Square is a geographical center of London. It’s the largest among London’s squares. On the column in the centre there is a statue of Admiral Nelson who defeated the French at the Battle of Trafalgar in 1805. The main building of Trafalgar Square is the National Gallery. It has a fine collection of European paintings.
А.А.:Thank you, Lena! I’ve heard the other guides can tell us something interesting about this fascinating capital of Great Britain. Maxim and Nikita, you are welcome!
Dialogue:
Nikita:Hello. I’m your guide. I’ll show you around London today. Where would you like to go first?
Maxim:Hello. We would like to visit the Tower.
Nikita:Okay. It’s not far from here.
Maxim:How can we get there?
Nikita:We can get there by bus or just walk.
Maxim:What would you advise?
Nikita:You will enjoy our walk.
Maxim:OK. Let’s go.
О.В.:Thank you, friends! This beautiful city is making a great impression on us. We can hear a talk between the tourists. They are sharing their opinions with each other about London. Let’s listen. German and Lisa, you are welcome!
Dialogue:
German: Are you going to London for the first time?
Lisa: Yes, I have always dreamt to visit this city.
German: I believe there are many attractive places.
Lisa: Certainly. I’ll see everything I’ve read and heard about London.
А.А.:Thank you, German and Lisa!
You know, a double-decker bus is one of the most attractive sights for tourists and we just can’t pass by. Anna and Denis, you are welcome!
Dialogue:
Anna: In London there are so many unusual things.
Denis: What do you mean?
Anna: I mean double-decker buses.
Denis: Oh. We’ll make a double-decker bus tour about London and see many sights from its top.
O.B.:Thank you, Anna and Denis!
And now let’s find out how well you know the places of interest in London. Fill in the crossword answering the questions. (см.Приложение 1)
A.A.: You are great! We see that you’ve known a lot about this beautiful city. And our tour has almost finished. That’s why we would like to be sure that you’ve known as much as you could. Let’s take part in a very entertaining quiz.
The Quiz “London”
The name of the river in London (Thames)
The number of the house where the British Prime Minister lives (10 Downing Street)
The colour of the famous London buses (red)
Big Ben is situated … (the Palace of Westminster)
The best place to go in London if you like pictures and painting (the National Gallery)
The big park in the centre of London. Londoners love it very much. (Hyde Park)
Whitehall is not a hall but ………….. (a street)
The names of the Houses of Parliament. (The House of Lords and the House of Commons).
The name of the Column, which is situated in the middle of Trafalgar Square. (Nelson’s Column)
The name of the place where the British Queen lives (Buckingham Palace)
Why is the London Underground famous? (It’s the oldest in the world)
Union Jack is the British… (flag).
The biggest museum in London is ….. (the British Museum).
O.B.:Thank you! Unfortunately, our tour has finished. Thank you for your attention and activity.
A.A.: We hope that you have enjoyed our tour to London.
O.B.: At home, please, make you crosswords, dealing with geographical names of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland. Don’t forget to use maps.
Приложение 1
In what palace does the Queen live?
What is the Tower of London now?
What Abbey plays the role of the Royal church?
What square is situated in geographical centre of London?
In Trafalgar Square there is a monument to Admiral…
What is the most famous clock in Great Britain?
What gallery can you visit in Trafalgar Square?
What birds are the national symbol of London?
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/179676-master-klass-velikobritanija-janvar-2016
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Обучение музыке в школе: специфика организации образовательного процесса по ФГОС НОО и ФГОС ООО от 2021 года»
- «Активизация познавательной деятельности учащихся на уроках русского языка»
- «Развитие профессиональной компетентности педагога»
- «Психолого-педагогические классы: организация профильного обучения в школе»
- «Современные подходы к преподаванию географии в условиях реализации ФГОС ООО»
- «Делопроизводство в образовательной организации»
- Теоретические и практические аспекты оказания экскурсионных услуг
- Педагогическое образование: теория и методика преподавания истории в образовательных организациях
- Педагогическое образование: Теория и методика начального образования
- Педагогика и методика преподавания информатики
- Теория и методика преподавания истории в общеобразовательной организации
- Астрономия: теория и методика преподавания в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.