- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Оказание первой помощи в образовательных учреждениях»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Открытый урок по предмету История
Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
Қызылорда облыстық білім басқармасы
«Жас өркен» колледжі
«Бекітемін»
Директордың оқу ісі
жөніндегі орынбасары
____________ Н.Қ. Бұхарбаева
«___» _________ 2014ж
Ашық сабақ
Пәні: Қазақстан тарихы
Тақырыбы: Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы
Оқу тобы: Г-14-11
Оқытушы: Муслимов Сейтжан
Күні: 2-қазан 2014 жыл
Пәні: Қазақстан тарихы
Сабақтың тақырыбы: Монғолдардың Қазақстан жерін жаулап алуы
Сабақтың түрі: Қайталау.
Сабақтың типі: кіріктірілген сабақ
Сабақтың әдісі: интерактивті, «Тұлғаны таны», «Не? Қайда? Қашан?» «тарихи оқиға» суреттермен жұмыс, хронологиялық диктант, «Бір сәт картаға үңілсек» кескін картамен жұмыс, полиглот ойыны, рефлексия «2 жұлдыз, 1 тілек».
Көрнекілігі: интерактивті тақта, слайдтар, суреттер, ХІІІ-ХІV ғғ. Моңғол шапқыншылығының кескін картасы. Үлестірмелі тапсырмалар. Тарихи мозайка. Маркерлер.Плакаттар.
Сабақтың мақсаты:
Білімділік : Оқушыларға Қазақстанда Монғол империясының үстемдік етуі, империяның басқыншылық саясаты мен оның зардаптарының әсері жайында алынған білімдерін бекіту.
Тәрбиелік : Қазақ тарихындағы осы бір оқиға арқылы оқушыларды патриоттыққа, елжандылыққа, саяси сауаттылыққа тәрбиелеу.
Дамытушылық : Оқушылардың белсенді ойлау қабілетін арттыру, алған білімдерін қажетіне сай пайдалана білуге, өз бетінше қорытынды жасауға дағдыландыру.
Сабақтың барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Оқытушы: - Сәлеметсіңдерме оқушылар! Бүгінгі сабағымыз ерекше өткелі отыр, бізге қонақтар келді. Сабағымызды ашық деп жариялаймын! Сонымен сендерге күндерің шуақты өтсін , сабағымыз сәтті өтсін дей келе оқу тобымызды шағын топтарға бөлейік.
Топқа бөлу: Оқушыларға қима мозайкалар таратылады. Суретті қалыпқа келтіру арқылы оқу тобын үш топқа топтасады.
ІІ. Кіріспе.
Оқытушы: - Балалар сабағымызды бастайық, сендер жинастырған суреттерге мән берсендер. Әр топ өзіне берілген суретті сипаттап береді.
І - тапсырма . Әр топқа суреттерге қатысты тапсырмалар беріледі.
1-топ: «Тұлғаны таны» деп аталады. Оқушылардың алдына тұлғаның портреті және сұрақтар беріледі
Сұрақтар:
Бұл кім? Қай уақыттарда өмір сүрген?
Бұл адам туралы не білесің?
Бұл тарихи тұлғаның Қазақстанға қандай қатысы бар?
2-топ . «Не? Қайда? Қашан? » Топтың алдында «тарихи оқиға» бейнеленген сурет және сұрақтар беріледі.
Сұрақтар:
Бұл суретте не бейнеленген?
Қандай оқиға? Қашан болды?
3-топ «Бір сәт картаға үңілсек» карта берілген.
Сұрақтар:
Бұл картада қай елдің жері белгіленген?
Қазақстан тарихына қандай қатысы бар?
Бағалау түрі ауызша: «Тамаша», «Өте жақсы», «жақсы»
ІІ - тапсырма. Тарихи даталармен жұмыс.Бос орындарға төмендегі тиісті сөздер мен сандарды теріп жазу керек.
1 –топ. «Терме диктант»(интерактивті тақта арқылы)
Моңғол империясының шаңырағын алғаш көтерген _____________хан ______ жылы (кейбір деректерде ________жыл ) Моңғолияның ________ өзенінің жағасында , __________ деген жерде Есугей батырдың отбасында туған. Темүжін _____ жасқа толғанда әкесі татарлардың қолынан қаза табады.
________жылы Онон мен Керулен өзенінің жағасында _____________Темүжінді хан сайлап, __________ ______________ құрылады. Ол империяны _____ түмен әкімшілік аймаққа бөлді. Моңғолия аумағы _____ әскери әкімшілік аймаққа бөлінді.
Жауабы: Моңғол империясы, 3, 9, Онон, 1206, Шыңғыс, 1155, Болдоң, 1162 , құрылтайда, 95.
2- топ. «Терме диктант»
Шыңғысхан Найман, Керейіт, Жалайыр тайпаларын қол астына қаратқан соң, көрші елдерді жаулады. __________ жж. қысында Шыңғыс ханның үлкен баласы _________ Енесей қырғыздарын және Сібірдің халықтарын бағындырды. __________ жж. _________ әскерлері таңғұттық Си ся мемлекетін, Тұрфан кіняздіктерін күйретіп, ұйғырларды бағындырды. ___________жж. Қытайды басып алып, олардың соғыс техникасын қолға түсірді. ________ж. Шыңғысхан ________________ басып алуға ________________ аттандырады. _________ж. Шыңғысхан __________ әскерімен ______________ басып алады.
Жауабы: Шыңғысхан, 1207-1208, Жошы, 1207-1209, 1217, Жебе ноянды, 1211-1215, Жетісуды, 1219, 150 мың, Отырарды.
3- топ. «Терме диктант»
____________ қаласы ____ ай бойы берілмей қарсылық көрсетті. ________________ қаласы ______ай бойы, _____________қаласы ____ күндей берілмеген. _____________жж. Қазақстан мен __________ моңғолдар жаулап алды. Шыңғыс хан жаулап алған жерлерін өзінің ________ баласына бөліп берді. Қазақстан жері оның _______ баласына қарады. Шыңғыс тұқымдарының арасындағы талас ________ж. ұлы хан Мөңке қайтыс болған соң шиеленісе бастаған.
Жауабы: Сығанақ , 6, Ашынас, 3, Орта Азияны, 1259, Отырар, 15, 1219-1224, 4, 3
Бағалау: 11-10 = 5 балл
9-8 4 балл
7-6 3 балл
5-4 2 балл
ІІІ – тапсырма. «Бір сәт картаға үңілсек» Кескін картамен жұмыс.
Моңғолдардың шапқыншылық жорықтарын кескін картадан көрсетеді.
1 –топ. Моңғол шапқыншылығының бағыттары мен жылдарынкөрсетіңдер.
2- топ. Моңғол шапқыншылығы кезінде қиратылған қалаларды жазыңдар.
3- топ. Жаулап алынған жерлерде пайда болған мемлекеттердің аттарын жазыңдар.
«Полиглот» Ойыны
собрание- құрылтай assembly
сражение – шайқас battle
народ – ел – people
земля - жер- earth land
войско әскер army
империя империя imperia
Сабақты бекіту.
«Екі жұлдыз , бір тілек » арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған білімдері мен әсерлерін қысқаша сипаттап жеткізеді.
... қызықты болды.
... менің қолымнан келді.
менің тілегім ...
Бағалау.
Үйге тапсырма: «Шыңғысхан – ұлы тұлға» тақырыбында эссе жазу.
Мұғалім: Біздің сабағымыз осымен аяқталды. Біздің қайталағанымыз бойынша ертең болашақта, яғни өмірде қолдана аларсыздар деп сенемін. Сау болыңдар!
Оқытушы: Муслимов Сейтжан Дауылқожаұлы
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/257364-otkrytyj-urok-po-predmetu-istorija
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Управленческая деятельность в работе заместителя руководителя организации социального обслуживания»
- «Профессиональная деятельность концертмейстера»
- «Организация работы с детьми дошкольного возраста с ОВЗ в детском саду»
- «Основы профилактики коррупции»
- «Специалист органов опеки и попечительства: основные задачи и полномочия»
- «Федеральный государственный образовательный стандарт среднего профессионального образования: структура и содержание»
- Теория и методика преподавания географии в образовательной организации
- Математика: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Воспитательная деятельность в образовательной организации
- Ведение педагогической деятельности в образовательной организации
- Теория и методика обучения и воспитания
- Педагогическое образование: теория и методика преподавания мировой художественной культуры

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.