- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Формирование основ финансовой грамотности дошкольников в соответствии с ФГОС ДО»
- «Патриотическое воспитание в детском саду»
- «Федеральная образовательная программа начального общего образования»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- Курс-практикум «Цифровой арсенал учителя»
- Курс-практикум «Мастерская вовлечения: геймификация и инновации в обучении»
- «Обеспечение безопасности экскурсионного обслуживания»
- «ОГЭ 2026 по русскому языку: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по литературе: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по информатике: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Органикалық және бейорганикалық заттар
Бөлім: 6.2А Заттардың құрылысы мен қасиеттері | Мектеп: №12 ЖОББМ КММ | |||
Мерзімі: | Мұғалімнің аты-жөні: Отынбаева М.Қ | |||
Сынып: | Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: | |||
Сабақ тақырыбы | Органикалық және бейорганикалық заттар | |||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 6.3.2.1 заттарды органикалық және бейорганикалық заттар күйінде жіктеу | |||
Сабақ мақсаттары | Оқушылар: - химиялық заттарды құрамы бойынша жіктеу -оргникалық заттардың бейорганикалық заттардан айырмашылығы | |||
Пәнаралық байланыстар | Физика, химия | |||
ЖОСПАР | ||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс – әрекеттер | Оқушы іс-әрекеті | ||
Ұйымдастыру кезеңі 0-6 мин | Оқушылармен амандасу, кезекші тағайындау және кезекші сыныпта кім жоқ екенің хабарлайды. | Журналға белгілеу | ||
Үй тапсырмасын тексеру 7-15 мин | Үй тапсырмасын сұрау мақсатында оқушылардан өткен тақыптар бойынша 15 сұрақтан құралған тест алынады. Затты түзетін ең ұсақ бөлшектер? Молекула неден тұрады? Атомның құрамы? Дұрысын таңдаңдар: А. Молекула тек қатты денелерде болады Ә. Молекула тек қана сұйық заттарда болады Б. Молекула тек қана газда болады В. Барлық дене молекладан тұрады 5.Зат сөзіңің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар? Молекула сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар? Затты түзетін ең ұсақ бөлшектер? Химиялық элементтердің ең ұсақ бөлшегі? Химиялық таңбаны жаз? Күрделі заттарға мысал келтір? 11. Қайнау сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар? 12. Заттардың қайнауы дегеніміз не, анықтамасын жаз? 13. Сүт неше градуста қайнайды? 14. Қарапайым заттарға мысал келтір? 15. Зат неден тұрады? | Тест сұрақтары 6 сынып оқулық | ||
Негізгі бөлім 16-22 мин 23-32 | І. Заттардың жіктелуі. Терминдермен танысу, дәптерге жазу: Заттардың жіктелуі-классификация веществ- Classification of substances Органикалық заттар-органические вещества-organicsubstances Бейорганикалық заттар- неорганические вещества-inorganicsubstances ІІ. «Зат» туралы ұғымды бірнеше ғыылым зерттейді. Заттардың көп болуы, оларды жіктеуді қажет етеді. Заттар өзінің құрылысы мен құрамына қарай жіктеледі. Химиялық құрамына қарай -Органикалық - Бейорганикалық -деп жіктеледі. -1.Органикалық заттар. Органика сөзі организм (ағза) деген сөзден шыққан, яғни тірідеген мағынаны білдіреді. Олар жануар, өсімдік, сонымен қатар пластмасса, желім, бояу құрамында кездеседі. -Органикалық заттар-құрамында көміртегі кездесетін химиялық қосылыстар. Олардың атомы бір –бірімен қосылып, ашық немесе тұйық тізбектер түзеді. С-С-С-С-С / С Органикалық заттарға мысал келтіріңдер, олардың пайдасы туралы қысқаша өз ойларыңды білдіріңдер Бейорганикалық заттар-құрамында көміртегі болады, бірақ тізбек түзбейді. Олар екі топқа бөлінеді - қарапайым - күрделі Бейорганикалық заттарға мысал келтіріңдер, органикалық заттардан айырмашылығы туралы қорытынды шығарыңдар. Минералды заттар. Минералды тұздардың адам ағзасы үшін өте маңызды. Минералды тұздарға мысал келтіріңдер, дәптерге жазыңдар ІІ. Оқушыларға Венн диаграммасын толтыруды ұсынамын, яғни органикалық және бейорганикалық заттардың айырмашылығы мен маңызың толтыру қажет болады. | Дәптермен жұмыс, термин жазу. Органикалық заттарға мысал келтіреді, өз ойларымен бөліседі Оқулықпен жұмыс | ||
Сабақтың соңы: Қорытындылау 33-36 Үйге тапсырма 37-40 | 7. Кері байланыс Мұғалім оқушылардан сабақта алған білім мен түсіну деңгейін бағалауды ұсынады: Сабақта мен.... білдім _________________________ түсіндім _________________________ үйрендім 22 параграф. Сұрақтарға жауап | Рефлексия Үй тапсырмасын жазу | ||
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы | ||
Қайталау кезеңінде оқушылардың қайнау және балқу туралы білімдері сұрақ-жауап, суретті зерттеу арқылы жинақталады. Оқу материалының жеткізу деңгейін таңдайды: білу, түсіну және қолдану (эксперимент), талдау (эксперименттерді салыстыру және талдау). Сабақ барысында оқу материалы ақпаратты қабылдаудың түрлі типтерін ескере отырып қолданылады (мәтін, бейнекөрініс,). | Оқу мақсаты бойынша бастапқы білімді пысықтау, жаңа білімді меңгеру барысында қалыптастырушы бағалау орын алады. | Сыныпта қозғалыс барысында қауіпсіздік ережелерін сақтау. | ||
Бөлім 6.2А Заттар және материалдар
Заттар және материалдар бөлімі бойынша тест сұрақтары. Макс.б.- 15. Әр сұраққа 1 минут уақыт беріледі.
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойыңыз. Атом-.......................ұсақ бөлшектері.
Балқу сөзінің қазақша, ағылшынша атауын жазыңдар?
Атомның құрамы?
Молекула неде кездеседі . Дұрысын таңдаңдар:
А. Молекула тек қатты денелерде болады
Ә. Молекула тек қана сұйық заттарда болады
Б. Барлық дене молекуладан тұрады
В. Молекула тек қана газда болады
5. Күрделі зат сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар?
6. Химиялық таңбаны жаз.
7. Затты түзетін ең ұсақ бөлшектер?
Электрон сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар?
Химиялық элементтердің ең ұсақ бөлшегі?
Күрделі заттарға мысал келтір?
11. Қайнау сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар?
12. Заттардың қайнауы дегеніміз не, анықтамасын жаз?
13. Мұз неше градуста ериді?
14. Қарапайым заттарға мысал келтір?
15. Зат неден тұрады? Заттарға мысал келтіріңдер?
12-15 б.- 5; 10-12 б.-4; 9-7 б. -3, 0-8б.-2
Бөлім 6.2А Заттар және материалдар
Заттар және материалдар бөлімі бойынша тест сұрақтары. Макс.балл.- 15. Әр сұраққа 1 минут уақыт беріледі.
Көп нүктенің орнына тиісті сөзді қойыңыз. Атом-.......................ұсақ бөлшектері.
Балқу сөзінің қазақша, ағылшынша атауын жазыңдар?
Атомның құрамы?
Молекула неде кездеседі . Дұрысын таңдаңдар:
А. Молекула тек қатты денелерде болады
Ә. Молекула тек қана сұйық заттарда болады
Б. Барлық дене молекуладан тұрады
В. Молекула тек қана газда болады
5. Күрделі зат сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар?
6. Химиялық таңбаны жаз.
7. Затты түзетін ең ұсақ бөлшектер?
Электрон сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар?
Химиялық элементтердің ең ұсақ бөлшегі?
Күрделі заттарға мысал келтір?
11. Қайнау сөзінің орысша, ағылшынша атауын жазыңдар?
12. Заттардың қайнауы дегеніміз не, анықтамасын жаз?
13. Мұз неше градуста ериді?
14. Қарапайым заттарға мысал келтір?
15. Зат неден тұрады? Заттарға мысал келтіріңдер?
12-15 б.- 5; 10-12 б.-4; 9-7 б. -3, 0-8б.-2
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/333111-organikaly-zhne-bejorganikaly-zattar
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Организация работы инструктора по физической культуре в ДОУ»
- «Содержание и структура предмета биологии в современной школе»
- «Физическое развитие и воспитание детей дошкольного возраста»
- «Активизация познавательной деятельности учащихся на уроках русского языка»
- «Организация образовательного процесса в соответствии с ФГОС СОО: преподавание математики»
- «Основы сурдопедагогики»
- Русский язык и литература: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания музыки в начальной и основной школе
- Теория и методика преподавания основ безопасности жизнедеятельности
- Управление специальной (коррекционной) образовательной организацией
- Менеджмент в сфере образования. Организация работы специальной (коррекционной) школы
- Содержание деятельности педагога-организатора в образовательной организации

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.