- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Внеклассное мероприятие «Знакомая и незнакомая Британия»
Разработка внеклассного мероприятия по английскому FamiliarandUnfamiliar GREAT BRITAIN
Цели:
1. Обобщение изученного материала по теме «Великобритания»; совершенствование навыков устной речи; актуализация страноведческого материала.
2. Обобщить лингвострановедческий материал по указанной теме. Углубить и расширить знания по теме.
3. Совершенствовать умения и навыки практического владения английским языком по данной теме по всем видам речевой деятельности: аудированию, говорению, чтению и письму.
4. Повысить интерес к изучению иностранного языка.
Оборудование: презентация, грамоты, карточки с заданиями, карта Великобритании
Ход мероприятия
-Hello, my dear boys and girls! All children like to play. That's why we'll play the game " Familiar and Unfamiliar GREAT BRITAIN " today.
I am very glad to see you. We have an unusual meeting – a competition. There are three teams ( I offer you to name them A ROSE, A DAFFODIL and A SHAMROCK). You will show each other your knowledge of the United Kingdom because our meeting is devoted to this country. We’ll speak about the sights, the capital of the country, some poets and writers and some interesting facts. I hope our competition will be fun. Let’s start our competition.
(There are three teams in our classroom and we have three members of our jury today. Themembersofourjuryare: ...)
Приветствие учителя и представление судей.
Сейчаспосмотрите,пожалуйста,надоску
Today we will talk about
- Geographical position of England
- About known people
- We will compare English and American variants of language
-we will get acquainted with symbols of Great Britain
Задание1.ПосмотритенакартуВеликобританиииответьтенавопросы.
Teacher: The first task is the following: answer the questions about the United Kingdom. You’llgetapointforarightanswer.
( За правильный ответ команда получает по 1 очку, за допущенную грамматическую ошибку команда получает 0,5).
1. How many parts are there in the United Kingdom? (Four)
2. What river is the capital situated on? (the Thames)
3. Which seas and channels separate the British Isles ? (the North Sea, the Atlantic Ocean, the Irish Sea, the English Channel or La Manche, and the Strait of Dover or Pas de Calais)
4. Say the names of the four main parts of the UK and their capitals (England –London, Wales – Cardiff, Scotland – Edinburgh, Nothern Ireland –Belfast)
1. Where is the United Kingdom situated?
(It is situated on the islands in the northwest of Europe.)
2. Which island is the largest one?
(Great Britain is the largest island.)
3. What separates Great Britain from the Continent?
(The English Channel separates Great Britain from the Continent.)
4. How many countries does the UK consist of?
(The UK consists of 4 countries: England, Scotland, Wales and Northern Ireland.)
5. What is the population of the UK?
(The population of the UK is about 60 million people.)
6. Which city is the capital of the country?
(London is the capital of the country.)
Задание 2: Teacher: The second task is “Spot the mistake”. You will listen to a text about London. You know a lot of interesting facts about this wonderful city. Now try to spot the mistakes made in the facts about London and correct them. Be attentive!
This text is about London. London is the capital of Scotland. It is one of the oldest and largest cities of the world. They say that London is one hundred years old. London has suffered many misfortunes. In the 5th century Saxons and later Danes invaded the British shores and ruined the city. In 1665 the Great War broke out. Many people died. Then in the winter of 1666 the Great Fire broke out. Most of the city was destroyed.
Now London is a big political, industrial and cultural centre. More than 1 million people live there. London is situated on the river Clyde. The river connects the capital with the sea.
London is divided into 2 parts. They are the City, the West End, the East End and Westminster. The West End is the richest part of the city with many beautiful shops, hotels, bars and restaurants. The East End is the place where the working people live. Westminster is the heart of business and commercial life. The City is the political centre
(London is the capital of the UK and England.)
(London is two thousand years old.)
(In 1665 the Great Plague broke out.)
(The Great Fire broke out in the summer of 1666.)
(More than 8 million people live in London.)
(London is situated on the river Thames.)
(London is divided into 4 parts.)
(Westminster is the political centre.)
Задание 3Посмотритенафотографииискажитекогоизэтихлюдейвызнаете
What people on these pictures do you know?
Задание 4
Поставьте буквы в правильном порядке так, чтобы у вас получились названия стран.
Put these letters in a correct order so to receive names of the countries. Name these countries
1.iecmaar America
2.zrlbia Brazil
3.danaac Canada
4.gdelenn England
5.rmyange Germany
6.lytaI Italy
7.atcsdlon Scotland
8.alswe Wales
Задание 5
НазовитегородаАнглиииАмерики.
Find the names of cities in England and America
(London, Belfast, Edinburgh, Cardiff, Glasgow, Swansea, Newport, Liverpool,Birmingham, Manchester, Leeds) ( Austin, Houston, Chicago, Columbus, Dallas, Oklahoma, Baltimore, Sacramento, Atlanta, Omaha, Cleveland)
Задание 6
НайдитечастиВеликобританиидляэтихфлагов.
What parts of Great Britain do these flags belong to?
Задание 7
Составьте слова из этих букв. Каждую буку можно использовать только один раз.
Make of these letters new words. One letter can be used only once.
A t n o m c e i l f h u y r s
Задание 8
Найдите название для этих картинок.
What is the name of this sight?
Trafalgar Square
The Houses of Parliament
National Gallery
Big Ben
Stonehenge
Задание 9
Сопоставьтеэтисимволыистраны.
Match thesesymbolsandcountries.
Задание 10
Найдите правильный американский вариант к этим словам.
Find a right American variant of these words
1.Bill 2.Flat 3.Holiday 4.Pub 5.Shop 6.Sweets 7.Post 8.Taxi
Задание 11. Teacher: Britain is also famous for its writers and poets. The following task for you is “Guess who it was!” You should put the passages of the story in the right order, read them aloud and tell me what British writer this story is about.
(Каждой команде даётся по 4 экземпляра разрезанного на части текста об одном известном британском писателе)
Who Was It?
He was one of the world’s greatest writers. He was born in Stratford-upon-Avon, England, where he received a classical education.
The Stratford school was a difficult place at that time. School days were long, and only on the holidays could he have a rest.
At the age of eighteen he married Anne Hathaway, and they had three children. When he was twenty-one he went to London. There ht became an actor and began to write plays. He wrote plays for the famous Globe Theatre.
He achieved great recognition during his lifetime. He wrote three types of plays: histories, comedies and tragedies. He is acknowledged as one of the greatest writers of all time, and has remained popular with readers around the world.
The Britain Quiz.
Teacher: Britain is also rich in different customs, traditions and has a lot of interesting facts in its history. The following task for each pupil in the team is to do the Britain Quiz. The Britain Quiz has ten questions. There are three answers to each question but only one is correct. You should write the number of the correct answer. I’ll give you 3-5 minutes to do it.
(Каждому участнику дается тест, в котором он отмечает один из трёх вариантов ответа на каждый вопрос. Спустя 3-5 минут учитель просит учащихся обменяться своими работами. Учитель показывает на экране правильные ответы. Участники проверяют работы друг у друга и подсчитывают количество правильных ответов.)
The Britain Quiz
a) Which is the largest island of the British Isles?
1)Ireland 2)Isle of Man 3)Great Britain
b) Which is the longest river in Britain?
4)the Clyde 5)the Severn 6)the Thames
c) What is the name of the flag of England?
7)St. Andrew’s Cross 8)St. Patrick’s Cross 9)St. George’s Cross
d) When was the Great Plague?
10)1665 11)1666 12)1863
e) How many parts is London divided into?
13)two parts 14)four parts 15)three parts
f) Who is the official head of the UK?
16)the President 17)the Houses of Parliament 18)the Queen
g) What place is the official home of the Queen?
19)the Tower 20)Buckingham Palace 21)St. Paul’s Cathedral
h) What street do many British government offices stand in?
22) Whitehall 23) Piccadilly Circus 24)Fleet Street
i) What is the name of the poet who was called “The Father of English Poetry”?
25) W. Shakespeare 26)George G. Byron 27)Geoffrey Chaucer
j) What holiday is celebrated in Britain on the 25th of December?
28) St. Valentine’s Day 29) Mother’s Day 30) Christmas
Key: 3,5,9,10,14,18,20,22,27,30.
Учитель: The competitions of our quiz are now over, and we should count your points to detect the winner.
Учитель: (Названиекоманды), you are the winners of our today’s quiz! I congratulate you!
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Проектирование учебного процесса в соответствии с ФГОС НОО»
- «Социальная работа с несовершеннолетними и семьями в трудной жизненной ситуации»
- «Ведение учебно-воспитательной деятельности в соответствии с ФГОС ДО и профессиональным стандартом педагога»
- «Нейросети в работе педагога»
- «Здоровьесберегающие технологии в работе с детьми дошкольного возраста»
- «Организация групповой психологической работы с детьми дошкольного возраста»
- Теория и методика преподавания технологии в образовательных организациях
- Теория и методика дополнительного образования детей
- История и обществознание: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Профессиональная деятельность педагога-психолога в образовательной организации
- Организация методической работы в образовательной организации
- Педагог-воспитатель группы продленного дня. Организация учебно-воспитательной деятельности обучающихся

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.