- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Формирование основ финансовой грамотности дошкольников в соответствии с ФГОС ДО»
- «Патриотическое воспитание в детском саду»
- «Федеральная образовательная программа начального общего образования»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- Курс-практикум «Цифровой арсенал учителя»
- Курс-практикум «Мастерская вовлечения: геймификация и инновации в обучении»
- «Обеспечение безопасности экскурсионного обслуживания»
- «ОГЭ 2026 по русскому языку: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по литературе: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
- «ОГЭ 2026 по информатике: содержание экзамена и технологии подготовки обучающихся»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Конспект занятия TV or not TV
Тақырыбы:
Тема: TV or not TV? Broadcasting in the world. Телевидение.За и против.
Сабақтың мақсаты:
Цель занятия:
- Совершенствование навыков речевой деятельности;
- Выяснить отношение студентов к телевидению;
- Формировать мотивацию к изучению иностранного языка
Задачи занятия:
- Организация деятельности студентов, направленной на развитие умений устной речи и аудирования;
- Содействие развитию слуховой и зрительной памяти, внимания, воображения, логического мышления;
- Формировать представление о современном телевидении, его влиянии на подростков и на общество в целом;
- Воспитание уважительного отношения к точке зрения оппонента.
Негізгі ұғымдар:
Основныепонятия: Television, History of Television, Advantages and disadvantages of Television.
Сабақтың әдістемелік жағынан қамтамасыз етілуі:
Методическое обеспечение: компьютер, проектор, презентация MS Power Point, интерактивная доска, видео материал, раздаточный материал, словари.
Сабақтың типі:
Тип занятия: практическое занятие
Сабақтың әдіс-тәсілдері:
Методы и приемы:
Словестные
Наглядные
Практические
Сабақ жоспары:
План занятия:
I. Ұйымдастыру кезеңі
Организационный момент.
I’m very glad to see you. How are you today? What date is it today? What day is today? Do you like the weather today?
Today we are going to work into 2 groups. The name of the first group is…, the second one is….
From an early age television plays a large part in our lives, first watching children’s programmes and then as we get older, sports, films and news programmes.
So our today’s theme is "TV or not TV. Broadcasting in the world.”
The topics of our discussion
II. Жаңа материалды оқыту
Изучение нового материала.
Task 1. Аудирование.
Let’s watch the video. “The inventions of Television” (youtube)
Вопросы:
Questions:
What is this video about? About Television, history of television, the inventors.
When was selenium discovered? In 1873
Who designed the first TV based on selenium? Paul Nipkow
How many stations were there? 3 TV station
Another name of antenna. Rabbit ears
Who sent the first television picture? Jenkins and Baird
Who is a founder of mechanical TV? Jenkins
Who is a founder of all television? Paul Nipkow
Who invented a device that could receive a sound for TV? Louis W. Parker
When was introduce colour television? In 1936
Task 2. Text “ History of TV”
After reading the text, your task is to make a scheme and tell us about the important moments.
После того как прочитают текст, студенты должны составить схему или временную шкалу и рассказать о важных моментах в истории телевидения.
1 team
Timeline of TV History
Different experiments by various people, in the field of electricity and radio, led to the development of basic technologies and ideas that laid the foundation for the invention of television.
In the late 1800s, Paul Gottlieb Nipkow, a student in Germany, developed the first ever mechanical module of television. He succeeded in sending images through wires with the help of a rotating metal disk. This technology was called the ‘electric telescope’ that had 18 lines of resolution.
Around 1907, two separate inventors, A.A. Campbell-Swinton from England and Russian scientist Boris Rosing, used the cathode ray tube in addition to the mechanical scanner system, to create a new television system.
From the experiments of Nipkow and Rosing, two types of television systems came into existence: mechanical television and electronic television.
Mechanical Television History
In 1923, an American inventor called Charles Jenkins used the disk idea of Nipkow to invent the first ever practical mechanical television system. By 1931, his Radiovisor Model 100 was being sold in a complete kit as a mechanical television.
2 team
Mechanical Television History
In 1926, just a little after Jenkins, a British inventor known as John Logie Baird, was the first person to have succeeded in transmitting moving pictures through the mechanical disk system started by Nipkow. He also started the first ever TV studio.
From 1926 till 1931, the mechanical television system saw many innovations. Although the discoveries of these men in the department of mechanical television were very innovative, by 1934, all television systems had converted into the electronic system, which is what is being used even today.
Electronic Television History
The experiments of Swinton in 1907, with the cathode ray tube for electronic television held great potential but were not converted into reality. Finally, in 1927, Philo Taylor Farnsworth was able to invent a working model of electronic television that was based on Swinton’s ideas.
His experiments had started when he was just a little boy of 14 years. By the time he became 21, Philo had created the first electronic television system, which did away with the rotating disks and other mechanical aspects of mechanical television. Thus was born the television system which is the basis of all modern TVs.
All the early television systems were black and white, the first color television 1967 occurred. Since the early invention of television in the beginning of the 1900s, history has seen many firsts in the area of television.
Task 3. Активизация новой лексики. Game “ Polyglot”
Match a picture and a definition, then say in 3 languages what it is and make up sentences in Present Simple, Past Simple, Future Simple.
Соотнести картинку и определение, затем назвать что это за программа на 3 языках, и составить предложение в одном из простых времен с этим словом.
A short film telling people about a product or service. – ads – жарнама-реклама
A set of reports of the recent events that is broadcast at the same time every day. – news-хабар-новости
An animated film about imaginary heroes especially loved by children.-cartoon – мультфильм-мультфильм
A TV programme in which a special topic is discussed by the audience. -talk show-ток-шоу-ток-шоу
A film about the lives and problems of a group of people that is broadcast every day.- serial-сериал-сериал
A TV competition in which people try to answer the questions and get money or prizes. – quiz show-викторина -викторина
A programme about pop, rock or hip-hop stars, their lives and performances.- music program- музыкалық бағдарлама - музыкальная программа
A TV film or programme in which a special topic is a discovery. –scientific program – ғылымибағдарлама– научнаяпрограмма
A programme about different games, competitions and tournaments.- sport program – спортбағдарлама – спортивная программа
A TV film or programme that is usually based on real events.- documentary – деректi фильм – документальныйфильм
III.Тақырыптың негізі ұғымдарын бекіту бойынша жұмыс
Работа по закреплению основных понятий темы.
Task 1. Presentation.Here you should act out a fragment from your favourite program.
Презентация фрагмента из любимой программы.
Task 2. Questionnaires.
Анкета. Назвать какие программы предпочитают студенты смотреть.
TV is important for us. It informs and entertains us. We can relax when TV stations show us the most interesting programs at prime time. They give the viewers possibility to choose the program to their tastes.
Let’s talk about your taste, complete the tables about your TV habits.
Put a tick against a programme.
Types of programmes | |
News | |
Sports | |
Scientific | |
Entertaining, Children’s | |
Crime | |
Shows(talk,reality) | |
Music | |
Serials, Films ,Comedies | |
Analyzing your answers we’ve known TV habits of our group:
Анализ ответов.
Task 3. Обсуждение. За и против. Discussion. For and against.
Work into teams. Explain why you are for or against TV
For TV | Against TV |
Task 4. Просмотр видео « За и против телевидения». Вопросы, дополнения к обсуждению. (youtube)
Watching the video “For and against television”
Be very attentively we are going to watch the video only once.
What new information have you comprehended?
Any addition to our discussion for and against?
What is this video about?
Task 5. Game “Smart, smarter, the smartest”.Викторина.
At the end of the lesson, let’s answer the question – TV or not TV?
IV.Үй тапсырмасын беру
Задание на дом.
Your hometask is to make a presentation “ My favourite TV programme”
The lesson is over. Good-bye.
Подведениеитоговурока.
What have you known today?
Estimation of the students.
Ф ПГКМЖ 703-31-09 Сабақ жоспары. Бірінші басылым.
Ф ПГКМЖ 703-31-09 План учебного занятия. Издание первое.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/110376-konspekt-zanjatija-tv-or-not-tv
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Особенности тьюторского сопровождения детей в организациях дополнительного образования»
- «Хореография: педагогические технологии и методы преподавания в образовательной организации»
- «Учитель истории и обществознания: современные методы и технологии преподавания предмета по ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Подготовка детей к школе в условиях обеспечения преемственности ФГОС дошкольного и начального общего образования»
- «Учитель физики и астрономии: современные методы и технологии преподавания по ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Наставничество в образовании: содержание, формы и методы педагогической деятельности»
- История и кубановедение: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Наставничество и организационно-методическое сопровождение профессиональной деятельности педагогических работников
- Психолог в сфере образования: организация и ведение психолого-педагогической работы в образовательной организации
- Содержание деятельности педагога-организатора в образовательной организации
- Организация методической работы в образовательной организации
- Педагогика и методика преподавания истории и обществознания

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.