- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Салалас құрмалас сөйлем
Салалас құрмалас сөйлемдер
(9-сынып)
Сабақтың мақсаты:құрмалас сөйлемнің анықтамасын жатқа білгізіп және түрлеріне нақты мысалдар келтіріп, орнықты көзқарасын қалыптастыру, басты белгілерін үйрету. Міндеттері: білімділік - құрылысын білу, құрамын ажырату, тыныс белгілерін дұрыс қойып жаза білуге үйрету; дамытушылық- ынта қойып тыңдау, жазу, талдау машықтарын жетілдіру, сөздік қорын, сөз байлығын көбейту және салыстыра білу дағдыларын дамыту; тәрбиелік- ұлттық салт-дәстурді қадірлей білуп еңбекті сүюге, жүйелі сөйлей білуге тәрбиелеу.
Түрі:қорыту, жинақтау
Әдісі:сұрақ-жауап, ойын, Венн диаграммасы, сөздікпен жұмыс
Көрнекіліктері:сызба, интерактивті тақта, семантикалық карта.
Сабақтың барысы:
Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу. Психологнялық дайындық.
«5»бол сын алар бағамыз, біліммен бақыт табамыз.
Өнерменен өрістеп, өсе берсін санамыз.
Үй жұмысын тексеру: «Сүйейік табиғатты, аялайық» тақырыбына шағын әңгіме жазыңдар.
Жаңа сабақ:
Бүгінгі сабағымыздың мақсаты - салалас құрмалас сөйлем түрлері туралы алған білімдеріңді тиянақтап, пысықтау. Салалас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін салыстыра отырып, талдау жұмыстарын жүргізуді үйрену.
Сабақ жоспарымен таныстыру:
бөлім - «Менің елім» (сұрақ-жауап);
бөлім - «Білімпаздардың қалашығы» (салалас сөйлемдерге талдау жүргізу);
бөлім - «Тапқырлар аялдамасы» (ойын - мақал-мәтелдің жалғасын табу);
бөлім - Тестсұрақтары;
бөлім — Венн диаграммасы. (Салалас қүрмалас сөйлем мен сабақтас қүрмалас сөйлемнің ұқсастықтары мен ерекшеліктерін анықтау).
Балалар, бүгінгі сабағымыздың үраны: «Еңбек ерлікке жеткізер, ерлік елдікке жеткізер». Осы нақыл сөздің мағынасын және сөйлем түрін айтып өтейік (жауап тыңдалады).
Ал бүгінгі сабағымыз «Білім керуені» деп аталады және сол қалыпта жүргізіледі.
«Керуен» дегеніміз - алыс жерге жүк тасу немесе сауда жасап қайтуға арналған көлік тізбегі. Өздерің қандай керуен жолын білесіңдер?
«Ұлы Жібек жолы» - ежелгі дәуір мен орта ғасырларда Шығыс пен Батысты байланыстырып тұратын, Жерорта теңізінен Қытайға дейін Еуразияны қақ жарып өткен керуен жолы.
Енді, бүгінгі сабағымызға кірісейік.
«Менің елім» Сұрақ-жауап.
Сөйлемнің қандай түрлері бар?
Салалас қүрмалас сөйлем дегеніміз не?
Қазақстан қай жылы тәуелсіздік алды?
Ыңғайлас салалас дегеніміз не?
Елтаңбаныңавторыкім?
Себеп-салдарсалаласдегенімізне?
Жай сөйлем дегеніміз не?
Қарсылықтысалаласдегенімізне?
Абайдың «Қарасөзі» қанша?
Қүрмалас сөйлем дегеніміз не?
Қазақтың ақын, жазушыларын ата.
Түсіндірмелісалаласдегенімізне?
Талғаулысалаласдегенімізне?
Әнүранныңавторыкім?
Кезектессалаласдегенімізне?
«Білімпаздардың қалашығы», семантикалық карта.
«Тапқырлар аялдамасы» ойыны. Шарты: мақал-мәтелдің жалғасын табу.
Өнеріне қарай өрнегі, (тірлігіне қарай тірнегі).
Өнерлі бала - елдің көркі,(үкілі қамыс - көлдің көркі).
Ұлтарақтай болса да,Ата қоныс жер қымбат).
Алтау ала болса - ауыздағы кетеді,...(төртеу түгел болса — төбедегі келеді).
Өнерлінің қолы - алтын, (әншінің сөзі - алтын).
Екпей егін шықпас , (үйренбей білім жұқпас.).
«Тестсұрақтары»:
Көктем келді, дегенмен күн жылына қоймады.
Ыңғайлассалалас;
Ә) Түсіндірмелі салалас;
Б) Қарсылықты салалас;
Себеп-салдар салалас;
Г)Талғаулысалалас;
F)Кезектес салалас.
Күнбатты, тауды қара көлеңке басты.
Ыңғайлассалалас;
Ә)Себеп-салдар салалас;
Б)Қарсылықтысалалас;
Түсіндірмелісалалас;
Г) Талгаулы салалас;
F)Кезектес салалас.
1993 жылы 18 қаңтарда тәуелсіз Қазақстанның тұңғыш Ата Заңы қабылданды, алайда ол кейін бірнеше рет толықтырылды.
Ыңғайлассалалас;
Ә)Себеп-салдар салалас;
Б) Қарсылықты салалас;
Түсіндірмелісалалас;
Г) Талғаулы салалас;
F)Кезектес салалас.
Мезгіл кешкіріп кетті, сондықтан амалсыз қонуға тура келді.
Ыңғайлассалалас;
Ә) Себеп-салдар салалас;
Б) Қарсылықты салалас;
Түсіндірмелісалалас;
Г)Талғаулысалалас;
Ғ) Кезектес салалас.
Ол біресе жылайды, біресе түк болмағандай күледі.
А) Ыңғайлас салалас;
Ә)Себеп-салдар салалас;
Ь) Қарсылықты салалас;
В) Түсіндірмелі салалас;
Г)Талғаулысалалас;
F) Кезектес салалас.
Балалар ертеңгі тамақтарын ішіп болды да, далаға қарай жүгірді.
Ыңғайлассалалас;
Ә) Себеп-салдар салалас;
Б) Қарсылықты салалас;
Түсіндірмелісалалас;
Г)Талғаулысалалас;
Ғ)Кезектес салалас.
Ананың сөйлеуге шамасы келмеді, өйткені қатты қорыққан болатын.
Ыңғайлассалалас;
Ә)Себеп-салдар салалас;
Б) Қарсылықты салалас;
Түсіндірмелісалалас;
Г) Талғаулы салалас;
Ғ)Кезектес салалас.
Өзі кетіп қүтылды, әйтпесе өзіміз тастш қалы жүр едік.
Ыңғайлассалалас;
Ә)Себеп-салдар салалас;
Б) Қарсылықты салалас;
Түсіндірмелісалалас;
Г) Талғаулы салалас;
Ғ)Кезектес салалас.
Венн днаграммасы.
Салалас Сабақтас
(Салалас құрмалас сөйлем мен сабақтас құрмалас сөйлемнің ұқсастықтары мен ерекшеліктерін анықтау).
Қорытынды сұрақтар.
Бағалау.
Үйге тапсырма: Құрмалас сөйлемдер ережесін жаттау, 3 сөйлем жазып келу.
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/167942-salalas-rmalas-sjlem
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Техника безопасности в кабинете технологии: организация и проведение инструктажа»
- «Современные подходы к преподаванию иностранного языка (немецкого языка) в условиях реализации ФГОС ООО»
- «Организация учебно-воспитательного процесса по АООП для обучающихся с ЗПР в соответствии с ФГОС ООО»
- «Содержание и методы психологической работы с детьми с ОВЗ и детьми с инвалидностью»
- «Логопедия: теоретические и практические аспекты работы с детьми с речевыми нарушениями»
- «Современные подходы к преподаванию астрономии в условиях реализации ФГОС ООО»
- Физика: теория и методика преподавания в образовательной организации
- Социальная работа. Обеспечение реализации социальных услуг и мер социальной поддержки населения
- Социальное обслуживание населения: основы и базовые технологии социальной работы
- Педагогика и методика преподавания музыки в начальной и основной школе
- Теория и методика обучения астрономии в образовательной организации
- Основы тифлопедагогики в работе педагога с обучающимися с нарушениями зрения

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.