- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Поурочный план 7 класс «Ақ бидай»
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАР
Бөлім: | Төрт түлік мал мен егіншілік – елдің берекесі | |
Педагогтің аты-жөні | Усенбекова Ш.В. | |
Күні: | 26.11.2025ж. | |
Сынып:7 А | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы | Ақ бидай | |
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары | 7.3.5.1 қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсыну | |
Сабақтың мақсаты | қосымша ақпарат көздерінен алынған мәліметтерді кесте, диаграмма, сызба, шартты белгілер түрінде ұсынады | |
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі | Педагогтің әрекеті | Оқушының әрекеті | Бағалау | Ресурстар |
Сабақтың басы | Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал. Психологиялық ахуал қалыптастыру: карта артындағы жасырынған іс- әрекеттерді қайталау арқылы сабаққа деген ынталарын арттыру | Амандасады Карта артындағы жасырынған іс- әрекеттерді қайталау арқылы сабаққа деген ынталарын арттырады | Жарайсыңдар! | https://wordwall.net/ru/resource/82962165 |
Үй тапсырмасын тексеру. Сұрақ жауап әдісі арқылы үй тапсырмасын пысықтау. | Үй тапсырмасын айтады | Жарайсыңдар! | ||
Кіріспе Оқушылардың зейінін шоғырландыру. Сұрақ- жауап
Сұрақ- жауап арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады | Сұрақтарға жауап беру арқылы сабақтың тақырыбын болжап анықтайды. | Жарайсыңдар! | ||
Жаңа сабақ. Өтебай Қанахин өмірімен таныстыру. Өтебай Қанахин – 1923 жылы 17 желтоқсанда Ақтөбе облысы, Ырғыз ауданы, Тәуіп ауылында туған. «Жаңа сөздер айдары» Қуаңшылық-засуха Нашарлай-ухудшилось, слабо Мұң-зарына-печаль, горе Зая кетпей-не зря, не даром Айырылмас-не разлучный | Сөздік дәптерлеріне жазып алады, сөз тіркесін, сөйлем құрайды. | Жарайсыңдар! | Презентация
| |
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы | ||||
1-тапсырма.Берілген мәтінді оқып, бидай мен арпаны төмендегі критерийлер бойынша салыстырып, кестені толтырыңыз. «Бидай – астық тұқымдасына жататын бағалы дақыл. Ол жылуды және құнарлы топырақты жақсы көреді. Пісіп жетілу мерзімі шамамен 90-100 күн. Ал арпа – суыққа төзімді, тез пісетін дақыл (70-80 күн). Бидайдан негізінен ұн және нан өнімдері жасалса, арпа мал азығы және жарма ретінде жиі қолданылады». 2-тапсырма.Берілген пайыздық көрсеткіштерді пайдаланып, егістік алқабының құрылымын көрсететіндөңгелек диаграмма (пирог тәрізді) сызыңыз және әр бөлікті атап жазыңыз. «Қазақстанның солтүстік аймағындағы егістік алқаптарының құрылымы мынадай: егістіктің 60%-ына бидай егіледі, өйткені ол негізгі экспорттық тауар. 20%-ын мал азығына арналған шөптер алып жатыр. Қалған 10%-ына арпа, 10%-ына майлы дақылдар (күнбағыс, зығыр) егіледі». СЕРГІТУ 3-тапсырма. Мәтіндегі ақпаратқа сүйеніп, «Нанның дастарқанға келу жолы» атты тізбекті сызба құрастырыңыз. Бағдаршаларды ($\rightarrow$) қолданыңыз. «Нанның дастарқанға келу жолы ұзақ. Алдымен көктемде жер жыртылып, дән себіледі. Жаз бойы егін суарылып, күтіледі. Күзде піскен астық комбайнмен орылады. Орылған бидай қырманға тасылып, тазаланады. Содан кейін диірменге жіберіліп, ұн тартылады. Дайын ұн наубайханада нан болып пісіріледі». 4-тапсырма. Берілген мәтінді оқып, Қазақстанның сызба-картасына (немесе жай ғана қағазға аймақтарды жазып) төмендегі шартты белгілерді дұрыс орналастырыңыз:Бидай, Күріш, Мақта, Жүзім «Қазақстанның әр облысы белгілі бір дақылдарға маманданған. Мысалы, Қостанай және Ақмола облыстары – астықты өңір, мұндабидай көп өседі. Ал Қызылорда облысында суармалы егіншілік дамығандықтан, күріш өсіріледі. Оңтүстік өңірлерде (Түркістан) жылусүйгіш мақта мен жүзім шаруашылығы басым». Сабақты қорытындылау мақсатында программаны қолдану | Берілген мәтінді оқып, бидай мен арпаны төмендегі критерийлер бойынша салыстырып, кестені толтырады Берілген пайыздық көрсеткіштерді пайдаланып, егістік алқабының құрылымын көрсететіндөңгелек диаграмма (пирог тәрізді) сызыңыз және әр бөлікті атап жазады Мәтіндегі ақпаратқа сүйеніп, «Нанның дастарқанға келу жолы» атты тізбекті сызба құрастырады Бағдаршаларды қолданады Берілген мәтінді оқып, Қазақстанның сызба-картасына (немесе жай ғана қағазға аймақтарды жазып) төмендегі шартты белгілерді дұрыс орналастырады | Дескриптор: Қосымша мәтіннен негізгі ақпаратты іріктейді Екі дақылдың айырмашылы ғын кестеге дұрыс жазады Дескриптор: - Сандық мәліметтерді дұрыс анықтайды Үлестерді дөңгелек диаграммада шамамен дұрыс бөледі (60% жартысынан көп болуы керек Дескриптор: Процестің кем дегенде 5 кезеңін анықтайды Іс-әрекеттің реттілігін сызба арқылы дұрыс көрсетеді Дескриптор: Өсімдік түрлеріне сәйкес аймақтарды дұрыс табады Шартты белгілерді картадағы тиісті облыстарға қояды | Презентация
https://wordwall.net/es/resource/67762468 |
Үй тапсырмасы | 9-тапсырма.Мақал-мәтелдерді жаттау
| Тапсырманы орындайды | Жарайсыңдар! | Оқулық |
Рефлексия | Кері байланыс Мұғалімдердің кері байланысы Түсіндім Сұрағым бар Түсінбедім | Оқушылар сабақтан алған әсерлерін сауалдарға жауап беру арқылы жеткізеді. | Жарайсыңдар! | Рефлексия «Сауал» әдісі
|
«Г.Н.Ковтунов атындағы №252 мектеп-гимназиясы» КММ
«Информатика мен әдебиет»
кіріктірілген ашық сабақ
Сабақтың тақырыбы: «Ақ бидай»
Сыныбы:7 «А»
Пән мұғалімдері: Нусипбекова Назым Абдиманаповна
Усенбекова Шолпан Валихановна
2025-2026 оқу жылы
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/631353-pourochnyj-plan-7-klass-a-bidaj
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Организация культурно-досуговой деятельности детей и подростков»
- «Современные методы, средства и технологии обучения в учреждениях СПО»
- «Система реализации STEM-образования для детей дошкольного возраста»
- «Современные технологии и методы обучения в преподавании кубановедения»
- «Преподавание химии и биологии по ФГОС ООО и ФГОС СОО: содержание, методы и технологии»
- «Организация воспитательно-образовательного процесса в дошкольном учреждении в условиях реализации ФГОС»
- Преподаватель среднего профессионального образования
- Педагогическое образование: теория и методика преподавания истории в образовательных организациях
- Основы управления дошкольной образовательной организацией
- Учитель-методист в образовательной организации. Содержание методического сопровождения реализации общеобразовательных программ
- Содержание деятельности по охране труда и обеспечению безопасности условий на рабочих местах
- Теория и методика преподавания технологии в образовательных организациях







Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.