- Курс-практикум «Педагогический драйв: от выгорания к горению»
- «Труд (технология): специфика предмета в условиях реализации ФГОС НОО»
- «ФАООП УО, ФАОП НОО и ФАОП ООО для обучающихся с ОВЗ: специфика организации образовательного процесса по ФГОС»
- «Специфика работы с детьми-мигрантами дошкольного возраста»
- «Учебный курс «Вероятность и статистика»: содержание и специфика преподавания в условиях реализации ФГОС ООО и ФГОС СОО»
- «Центр «Точка роста»: создание современного образовательного пространства в общеобразовательной организации»
Свидетельство о регистрации
СМИ: ЭЛ № ФС 77-58841
от 28.07.2014
- Бесплатное свидетельство – подтверждайте авторство без лишних затрат.
- Доверие профессионалов – нас выбирают тысячи педагогов и экспертов.
- Подходит для аттестации – дополнительные баллы и документальное подтверждение вашей работы.
в СМИ
профессиональную
деятельность
Конспект урока «Travelling to London»
Конспект открытого урока по английскому языку в 5 классе
по теме «Путешествие в Лондон»
Тип урока: урок-путешествие
Цели урока:
Обучающая:
расширение лингвистического кругозора учащихся, приобретение знаний о Великобритании.
активизировать лексику по теме «Лондон».
Развивающая:
развитие языковых способностей учащихся, умения самостоятельной работы, творческого мышления, готовности к коммуникации.
Воспитывающая:
прививать интерес к культуре, традициям, достопримечательностям англоязычных стран.
воспитывать умение работать в коллективе, группе, паре.
Оборудование: карточки с предложениями
тесты,
интерактивная доска, компьютер, проектор
Ход урока
1. Организационный момент.
Good morning, my friends! Look at the pictures. Could you tell me what will be the topic of our lesson today?
We are going to speak about London.
You are right. The subject of our lesson is Travelling to London.
I’d like to start with the words by Samuel Johnson.
(on the blackboard) “Who doesn’t like London, doesn’t like life itself”
Please, think during the lesson what these words mean.
2. Фонетическаязарядка
Let’s start our lesson. And the first task for you is on the blackboard. You must read these words. Now find the odd word in each list.
what | sea | we |
white | please | they |
where | bread | he |
why | tea | she |
whom | meat | it |
when | jeans | five |
3.Речеваяразминка
Now let’s remember the texts about London sightseeing that we have read on the previous lesson. Tell me the names of landmarks which you remember.
- Big Ben, the Tower of London, Buckingham Palace, Tower Bridge, Westminster Abbey, the Houses of Parliament, the London Eye, etc.
4.Актуализациянеобходимыхзнаний (ПРЕЗЕНТАЦИЯ)
Now we’re going to see the presentation of famous and popular tourist’s attractions of London.
(pupils tell interesting facts about these attractions)
Let’s start our trip! (slides 1-11)
5. Физминутка
6. Совершенствование навыков грамматики и диалогической речи
When you are travelling in the unknown country you should know how to ask a rout to the place which you’d like to visit.
-And now each group has some cards with sentences on the tables. Your task is – arrange the sentences in a logical order and act out the dialogue. Whosegroup will be the best?
You are welcome. Have a nice day.
Good. Go along that street it will lead you to Trafalgar Square.
Yes, I can.
Oh, it’s very easy. Can you see that wide street over there?
Thank you very much.
Excuse me, could you tell me how to get to Trafalgar Square.
I want you to act out this dialogue. Any volunteers?
7. Обобщение страноведческого материала по теме
Now, my friends, let’s summarize what we can see in London.
Name these sights. (students have to answer the questions and write down the missed part on the blackboard in turns.)
… Square(Trafalgar)
… Eye(The London)
… of London (The Tower)
… Oxford(Street)
… Bridge (Tower)
… Abbey (Westminster)
… Palace (Buckingham)
The River…(Thames)
The Houses of …(Parliament)
… Museum (Madame Tussaud’s)
London Quiz (slide 12)
Let’s answer the questions about London.
Рефлексия
Предлагает ответить на вопрос урока – как поняли высказывание:
How do you understand the words said by Samuel Johnson?
As you can see, London is a great historical and cultural centre of the country. It is one of the largest and the most interesting cities in the world. You have got a lot of interesting and useful information about sights of London. There is so much to see in London that even Londoners can always find new places of interest in their capital. They like to say: “When a man is tired of London, he is tired of life”.
Итог урока
Видеопросмотрклипа FLY TO LONDON
Now I believe we are ready to travel. I’d like to finish our lesson with a song “Fly to London”
Let’s fly to London. Sing the song all together!
Thank you for your participation and active work. See you later. Goodbye!
ПРИЛОЖЕНИЯ
You are welcome. Have a nice day.
Good. Go along that street it will lead you to Trafalgar Square.
Yes, I can.
Oh, it’s very easy. Can you see that wide street over there?
Thank you very much.
Excuse me, could you tell me how to get to Trafalgar Square.
Fly to London Fly to London
We’re flying in the air and across the sea We’re flying in the air and across the sea
We’re going to a really nice place to have a cup of tea We’re going to a really nice place to have a cup of tea
When we see the flag in the air When we see the flag in the air
Then we know we near Then we know we near
Oh, boy, I can’t wait to get there Oh, boy, I can’t wait to get there
People are so very nice and full of cheer People are so very nice and full of cheer
Oh, boy, I can’t wait to meet them. Oh, boy, I can’t wait to meet them.
Double-decker and the Queen Double-decker and the Queen
When we’re in London When we’re in London
Taxi cabs and Ringo Starr Taxi cabs and Ringo Starr
When we’re in London When we’re in London
Buckingham Palace is great, it’s worth to visit Buckingham Palace is great, it’s worth to visit
Oh, boy, you’re sure it’s amazing Oh, boy, you’re sure it’s amazing
The Tower of London is big, you can’t miss it The Tower of London is big, you can’t miss it
Oh, boy, it’s bigger than an elephant. Oh, boy, it’s bigger than an elephant.
We will have so much fun We will have so much fun
When we are in London When we are in London
Double-decker and the Queen Double-decker and the Queen
When we’re in London When we’re in London
Taxi cabs and Ringo Starr Taxi cabs and Ringo Starr
When we’re in London. When we’re in London.
London Quiz “How do you know about London?”
London is the capital of …
The USA
Great Britain
Canada
Which river runs through London?
The Thames
The Severn
The Seine
Where are the British kings and queens crowned?
The Houses of Lords
Buckingham Palace
Westminster Abbey
Which birds, according to legend, protects the Tower of London?
Pigeon
Ravens
Swans
Which is the most shopping street in London?
Oxford Street
Downing Street
Baker Street
What is a “double-decker”?
A train
A ship
A bus
In the middle of this square there is a monument to Admiral Nelson
Piccadilly Circus
Trafalgar Square
Parliament Square
Now the Tower of London is … .
A prison
A castle
A museum
What is the official residence of the Queen?
Buckingham Palace
Royal Apartments
Westminster Abbey
How often does Changing of the Guard happen?
Every hour
Twice a day
Every day
Who said: “Who doesn’t like London, doesn’t like life itself”
William Shakespeare
Samuel Johnson
Charles Dickens
Адрес публикации: https://www.prodlenka.org/metodicheskie-razrabotki/128937-konspekt-uroka-travelling-to-london
БЕСПЛАТНО!
Для скачивания материалов с сайта необходимо авторизоваться на сайте (войти под своим логином и паролем)
Если Вы не регистрировались ранее, Вы можете зарегистрироваться.
После авторизации/регистрации на сайте Вы сможете скачивать необходимый в работе материал.
- «Основные аспекты реабилитации граждан пожилого возраста»
- «Подготовка обучающихся к итоговому собеседованию по русскому языку»
- «Особенности организации образовательного процесса с применением педагогических технологий и методов обучения по ФГОС»
- «Методическая работа преподавателя с учётом требований ФГОС СПО»
- «Направления и формы организации взаимодействия с родителями в работе педагогов ДОУ»
- «Центр «Точка роста»: реализация образовательной программы по предмету «Физика»
- Педагогика дополнительного образования детей
- Организация и содержание деятельности младшего воспитателя в дошкольном образовательном учреждении
- Содержание и организация деятельности учителя-логопеда в дошкольной образовательной организации
- Деятельность тьютора по сопровождению детей с ограниченными возможностями здоровья
- Особенности обучения предмету «Труд (технология)»
- Учитель-логопед в образовательной организации. Коррекция речевых нарушений у младших школьников

Чтобы оставлять комментарии, вам необходимо авторизоваться на сайте. Если у вас еще нет учетной записи на нашем сайте, предлагаем зарегистрироваться. Это займет не более 5 минут.